Speed Limit 10 Traffic Sign, 24 in H, 18 in W, Aluminum, Vertical Rectangle, R2-1-10-18DA
  • Mfr # R2-1-10-18DA
  • Zoro # G0227963
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Speed Limit 10
Width
18 in
Height
24 in
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
R2-1-10-18DA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18 in
Height
24 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Speed Limit 10 Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Speed Limit 10
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
Diamond
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Subject Matter
Traffic
Double-Sided
Background Color
White
Legend/Background Color
Black/White
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
MUTCD Code
R2-1
Legend Color
Black
Legend Style
Text
Language
English
Green Environmental Attribute
Product Contains 100% Total Recycled Content
Sign Legend Color
Black
Material
Aluminum
Sign Legend Text Color
State Specific Sign
Average Outdoor Durability
8 to 10 yr.
MUTCD Compliant Sign
Yes
MUTCD Sign Description
Sign Legend
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Holes on 1 in. Centers
Sign Properties
Rigid
Sign Header
Mounting Hole Distance Center to Center
21 in
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Mounting Hardware Included
Number of Printed Sides
1
Includes Cross-Braces
Sign Legend Style
Text
Material Properties
Roll Up
Description
Speed Limit 10 Traffic Sign, Height 24 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle