  • Mfr # ST16M-SF3-160
  • Zoro # G1679575
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hole Dia.
3.00mm
Head Dia.
8mm
Compatible Taper
Any
Shank Dia.
16.00mm
For Use With
Tool Holders
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ST16M-SF3-160
Country of Origin
Croatia
Dimensions
Hole Dia.
3.00mm
Head Dia.
8mm
Shank Dia.
16.00mm
Shrinking Dia. Range
3mm
Overall Length
160.00mm
Nose Dia.
8.00mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder
Compatible Taper
Any
For Use With
Tool Holders
Capacity
3mm
List Number
ST16M
Compatible with Product Type
Compatible with Any Taper
Features
h6 Tolerance on all the Extension Cylindrical Length
Description
Item Shrink Fit Extension, Compatible Taper Any, Shrinking Dia. Range 3mm, Shank Dia. 16mm, Head Dia. 8mm, Overall Length 160mm, Capacity 3mm, For Use With Tool Holders