  • Mfr # H63A-SF12-90CP
  • Zoro # G1680205
Hole Dia.
12.00mm
Projection
90.00 mm
Nose Dia.
24.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H63A-SF12-90CP
Hole Dia.
12.00mm
Nose Dia.
24.00mm
Shank Dia.
12mm
Projection
90.00 mm
Projection Gage Line to Nose End
90.00mm
Description
Shrink Fit Tool Holder, Hole Dia. 12.00mm, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 12mm, Projection 90.00 mm, Nose Dia. 24.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM 24,000, For Use With Shrink Fit Tools, Includes Backup Screw