Lyndex-Nikken Tap Holder, No 1, NMTB50, 4.50in Length N5005-0562-4.50
Tap Holder, No 1, NMTB50, 4.50in Length (Discontinued)
  • Mfr # N5005-0562-4.50
  • Zoro # G2046235
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
N5005-0562-4.50
Country of Origin
Japan
Dimensions
Tap Size
#1
Overall Length
4.5 in
Sleeve Dia.
1.25 in
Tooling Size
NMTB50
Shank Length
4 1/2 in
Tap Size - Maximum
9/16 in
Shank Taper Size
BT50
Tap Size - Minimum
#0
Details
Item
Tapping Chuck
Construction
Steel
For Use With
Tap Collets
Compression
0.39 in