  • Mfr # C4005-1375-9.19
  • Zoro # G2052876
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tap Size
#3
Overall Length
9.19 in
Construction
Steel
For Use With
Tap Collets
Tooling Size
CAT40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C4005-1375-9.19
Country of Origin
Japan
Dimensions
Tap Size
#3
Overall Length
9.19 in
Tooling Size
CAT40
Sleeve Dia.
2.87 in
Shank Taper Size
Tap Size - Minimum
1/2 in
Tap Size - Maximum
1 3/8 in
Details
Item
Tapping Chuck
Construction
Steel
For Use With
Tap Collets
Shank Type
Taper
Tapping Style
Tension & Compression
Compression
0.59 in