  • Mfr # SE1-3.15X2.50
  • Zoro # G0537288
/ea
Key Features
Collet Series
#1
Tap Size
M4, M3
For Use With
Tap Holders
Coolant Through
No
Coolant Fed
Non-Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SE1-3.15X2.50
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
3.15mm x 2.5mm
Tap Size
M4, M3
Head Dia.
1.1800 in
Max. Bore Dia.
3/4 in
Clamping Hole Length
9/32 in
Max. Body Dia.
3.15mm
Overall Length
1 1/8 in
Outside Diameter - Maximum
1.18 in