  • Mfr # SE2-12.0X9.0
  • Zoro # G0537041
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Collet Series
#2
For Use With
Tap Holders
Tap Size
M16
Coolant Through
No
Coolant Fed
Non-Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SE2-12.0X9.0
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
12" x 9 "
Tap Size
M16
Head Dia.
1.9800 in
Clamping Hole Length
27/64 in
Max. Bore Dia.
1.2200 in
Max. Body Dia.
12.00mm
Overall Length
Outside Diameter - Maximum
1.98 in