  • Mfr # SES1-6.0X4.5
  • Zoro # G0536490
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Collet Series
#1
For Use With
Tap Holders
Coolant Through
No
Tap Size
M6
Coolant Fed
Non-Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SES1-6.0X4.5
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
6mm x 4.5mm
Tap Size
M6
Clamping Hole Length
63/64 in
Head Dia.
1.2800 in
Max. Body Dia.
6.00mm
Max. Bore Dia.
3/4 in
Overall Length
Outside Diameter - Maximum
1.28 in