  • Mfr # 23111810B
  • Zoro # G1164017
Overall Length
1.4961 in
Shank Dia.
0.1181 in
Number of Flutes
9 - LH; 7 - RH
Application
Non-Ferrous
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
23111810B
Overall Length
1.4961 in
Shank Dia.
0.1181 in
Flute Length (In.)
0.4921 in
Details
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
9 - LH; 7 - RH
Application
Non-Ferrous
Shank Type
Straight
End Grind
Bur
Construction
Solid
Type of Cut
Down Cut
Decimal Equivalent
0.1181 in