  • Mfr # 38037511AX
  • Zoro # G1361049
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
9
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima® Xtreme
End Mill Application
High Efficiency Milling; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
38037511AX
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.375 in
Corner Radius
0.01 in
Overall Length
2.5 in
Flute Length
1 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
9
End Mill Style
Finish
ALtima® Xtreme
End Mill Application
Helix Angle
37 Degrees
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.375 in