  • Mfr # ITL-180350
  • Zoro # G7985214
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0400 in
Shank Dia.
1/4 in
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-180350
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Max. Depth
0.350"
Hole Dia.
.180"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.3500 in
Min. Hole Dia.
0.1800 in
Min. Bore Dia.
0.1800"
Max. Bore Depth
0.350"
Groove Width
0.0460"
Neck Dia.
0.1350"
Thread Size
Split Length
0.175"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0400 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Cutter Material
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.023"