  • Mfr # CDACR1562
  • Zoro # G1179292
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Material
Carbide
Overall Length
2.91 in
Finish
Uncoated
Standards
DIN 6537 L
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CDACR1562
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.91 in
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
1.417 in
Drill Bit Size
5/32 in
Details
Drill Bit Material
Carbide
Finish
Uncoated
Standards
DIN 6537 L
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.1562 in