  • Mfr # SAT-2000-8
  • Zoro # G8231264
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
Projection
0.1200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SAT-2000-8
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
Flat Width
0.0480 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Max. Hole Depth
2 in
Min. Bore Dia.
0.4900"
Split Length
0.275"
Max. Bore Depth
2"
Groove Width
0.1350"
Neck Dia.
0.3650"
Projection
0.1200 in
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Max. Threads per Inch
8
Offset Point
0.0680 in
Offset
0.068"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading