  • Mfr # CXDSR1250AP
  • Zoro # G1340566
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
1/8 in
Flute Length
1.102 in
Shank Diameter
1/8 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CXDSR1250AP
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.6 in
Drill Bit Size
Flute Length
1.102 in
Shank Diameter
Details
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
ALtima Plus Coating
Included Angle
140 to 142 Degrees
Shank Type
Straight
Series
Cyclone XD
Decimal Equivalent
0.1250 in