  • Mfr # 278X75000B
  • Zoro # G1309048
Key Features
Material
Carbide
End Mill Style
Square
Finish
ALtima Blaze Coating
Length of Cut
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
278X75000B
Dimensions
Length of Cut
3 in
Shank Dia.
3/4 in
Overall Length
6 in
Cutter Dia.
3/4 in
Details
Material
Carbide
End Mill Style
Square
Finish
ALtima Blaze Coating
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Helix Angle
40 Degrees
Decimal Equivalent
0.7500 in