  • Mfr # 305M0068AM
  • Zoro # G905401886
Drill Bit Size
0.68 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
8.13 mm
Overall Length
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
305M0068AM
Drill Bit Size
0.68 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
8.13 mm
Overall Length
38 mm
Depth:Dia. Ratio
9xD
Maximum Drilling Depth
6.1 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.00 mm/-0.0003 mm
Drill Length Class
Micro Length
Shank Length
1 22/125 in
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0268
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Finish - Machining
AlCrN
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Shank Type - Machining
Straight
List Number
305
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Number of Coolant Holes
0
Material Grade - Machining
High Performance
Secondary Material Application
Web Construction
Web Thinned
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Aircraft Drill
No
Spiral Direction
Right Hand
Measurement System
Metric
Helix Angle
12 Degrees
Web Thinning
Web Thinned
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.68 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Carbide, AlCrN, +0.00 mm/-0.0003 mm, Spiral, 12 Degrees , High Performance