  • Mfr # 305M0125AM
  • Zoro # G905402166
/ea
Key Features
Drill Bit Size
1.25 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
10.16 mm
Overall Length
38 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
305M0125AM
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
1.25 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
10.16 mm
Overall Length
38 mm
Depth:Dia. Ratio
6xD
Maximum Drilling Depth
7.62 mm
Drill Length Class
Micro Length
Shank Length
1 961/10000 in
Drill Diameter Tolerance
+0.00 mm/-0.0003 mm
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0492
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlCrN
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
List Number
305
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Helix Angle
12 Degrees
Web Construction
Web Thinned
Web Thinning
Web Thinned
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Aircraft Drill
No
Material Grade - Machining
High Performance
Secondary Material Application
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Spiral Direction
Right Hand
Number of Coolant Holes
0
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.25 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Carbide, AlCrN, +0.00 mm/-0.0003 mm, Spiral, 12 Degrees , High Performance