  • Mfr # 305M0175AM
  • Zoro # G805402242
Drill Bit Size
1.75 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
12.19 mm
Overall Length
38 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
305M0175AM
Drill Bit Size
1.75 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
12.19 mm
Overall Length
38 mm
Maximum Drilling Depth
9.14 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Length
1 161/10000 in
Drill Diameter Tolerance
+0.00 mm/-0.0003 mm
Drill Length Class
Micro Length
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0689
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Finish - Machining
AlCrN
Material - Machining
Carbide
List Number
305
Web Thinning
Web Thinned
Material Grade - Machining
High Performance
Spiral Direction
Right Hand
Aircraft Drill
No
Web Construction
Web Thinned
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Secondary Material Application
Number of Coolant Holes
0
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Helix Angle
12 Degrees
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.75 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Carbide, AlCrN, +0.00 mm/-0.0003 mm, Spiral, 12 Degrees , High Performance