  • Mfr # 158M08N30-1.0RA
  • Zoro # G1336241
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima Xtreme Coating
Length of Cut
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
158M08N30-1.0RA
Length of Cut
12 mm
Shank Dia.
8 mm
Corner Radius
1 mm
Overall Length
75 mm
Neck Dia.
7.6 mm
Neck Length
30 mm
Cutter Dia.
8 mm
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
ALtima Xtreme Coating
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
Helix Angle
35 to 38 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Series
TuffCut DM
Tool Construction
Solid
Center Cutting
Yes
Decimal Equivalent
0.3150 in