  • Mfr # 14087500T
  • Zoro # G1193189
Key Features
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
Shank Dia.
0.875 in
Helix Angle
30 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14087500T
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.875 in
Overall Length
4 in
Flute Length
1.5 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Style
Ball
Finish
TiN
Workpiece Compatibility
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Shank Type
Straight
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing; 3D Surfacing
Center Cutting
Yes
Decimal Equivalent
0.875 in