  • Mfr # 305M0295
  • Zoro # G1203460
/ea
Key Features
Helix Angle
12°
Shank Type
Straight
Diameter
0.1161 in
Included Angle
135°
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
305M0295
Drill Bit Size
2.95 mm
Diameter
0.1161 in
Flute Length
12.19 mm
Shank Dia.
3 mm
Overall Length
38 mm