  • Zoro # G9476503
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
Fire and Security Systems
Gas Detected
Combustible Gas
Chemical Formula
C3H8
Sensor Range
0 to 25% LEL
Operating Temp. Range
32 Degrees to 120 Degrees F (0 Degrees to 48.9 Degrees C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GD-2A
Zoro #
G9476503
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
4 in
Width
5 in
Depth
1 5/8 in
Manufacturer Warranty Length
2 yr
Overall Width
1.62 in
Overall Height
4.5 in
Overall Depth
1.62 in
Details
Item
Fixed Gas Detector
For Use With
Fire and Security Systems
Gas Detected
Combustible Gas
Chemical Formula
C3H8
Sensor Range
0 to 25% LEL
Operating Temp. Range
Features
N.C. Trouble/Supervisory Relay, N.O. or N.C. Alarm Relay
Gas Type
C3H8, CH4
Includes
Manual
Connection
Plugs/Terminals
Standards
UL Listed
Alarm Type
Visual
Display
No
Status Indicator
LED
Color
White
Power Required
12 to 24V AC/DC
Number of Channels
2
Product Type
Fixed Gas Detector
Sensor Life
5 yr
Number of Gases Detected
1
Number of Relays
2
Alarm Volume Level
85 dB
Housing Color
White
Power Source
Wire Harness
Operating Temperature - Maximum
120 Degrees F
Market
Commercial, Residential
Visual Alert Type
Green LED, Red LED
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Coverage Area
900 sq ft
Number of Sensors
1
Alarm Setting
Combustible (25% of LEL)
Alert Type
Sound
Input Current
100 mA @ 12V AC, 35 mA @ 24V DC, 65 mA @ 24V AC, 70 mA @ 12V DC
Output Channels
Ties Into
Burglary Alarm Panels, Fire Alarm Panels
Operating Voltage
12 to 24V AC/V DC
Voltage
12 to 24V AC/V DC