Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS RPL26181825PWB, Return Line, 20 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0425489
  • Zoro # G3016786
Micron Rating
25
Replaces OEM Part
RPL26181825PWB
Filter Rating (Microns)
20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MF0425489
Micron Rating
25
Replaces OEM Part
RPL26181825PWB
Filter Rating (Microns)
20
Weight
4.4
Product Media
Cellulose/Water Removal
Beta Ratio 1
44252
Collapse Pressure
73
OEM Replacement Brand
Filter Type
Description
Main Filter MF0609263 replaces OEM RPL26181825PWB by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Cellulose/Water Removal Micron Rating: 20 Seal Type: Buna Height: 17.99in OD Top: 6.083in OD Bottom: 6.083in ID Top: 2.618in ID_Bottom: 2.618inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products