Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS RPL26183610GB, Return Line, 10 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0357565
  • Zoro # G2967427
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Micron Rating
10
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Filter Media
Glass
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MF0357565
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
35.79
Details
Item
Hydraulic Filter
Micron Rating
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Replaces OEM Part
RPL26183610GB
Filter Media
Glass
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
Flow Direction
Outside-In
Application
Filtration
Weight
12.5
Product Media
Beta Ratio 1
200/9.9
Beta Ration 2
Seal Type
Buna
OD Top
5.98
OD Bottom
5.98
Collapse Pressure
102
ID Top
2.62
ID Bottom
2.62
OEM Replacement Brand
Description
Main Filter MF0609304 replaces OEM RPL26183610GB by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Glass Micron Rating: 10 Seal Type: Buna Height: 35.82in OD Top: 6.083in OD Bottom: 6.083in ID Top: 2.618in ID_Bottom: 2.618inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products