  • Mfr # 10-0348-001S
  • Zoro # G4430596
/ea
Key Features
Length
310 ft
Material
Galvanized Annealed Wire
Wire Diameter
0.035 in
Baling Wire Type
Spool
Diameter
0.0348 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10-0348-001S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
310 ft
Wire Diameter
0.035 in
Diameter
0.0348 in
Details
Item
Baling Wire
Material
Galvanized Annealed Wire
Baling Wire Type
Spool
Gauge
20 ga.
Weight
1 lb.
Finish
Bare Wire
Package Type
Tensile Strength
75,000 psi
ASTM Number
A641
Wire Finish
Bare Wire
Color
Silver
Wire Gauge
20 ga
Description
Baling Wire, Baling Wire Type Spool, Wire Finish Galvanized Annealed, Wire Gauge 20 ga, Wire Diameter 0.035 in, Length 310 ft, Material Galvanized Annealed Wire