  • Mfr # TCA7P52AP211GAA009
  • Zoro # G8661589
/ea
See details
Key Features
Motor Design
Three-Phase
HP
10
RPM Range
Voltage
575V AC
Frame
132M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCA7P52AP211GAA009
Country of Origin
India
Dimensions
Shaft Length
80 mm
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Shaft Dia.
38 mm
Overall Length
503 mm
Length Less Shaft
423 mm
Details
Item
Metric Motor
Motor Design
Three-Phase
HP
10
RPM Range
Voltage
575V AC
Frame
132M
Motor Thermal Protection
None
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
10.2 A
Nominal Efficiency
91.7 %
Motor Bearings
Ball
Motor Application
General Purpose
Motor Frame Material
Cast Iron
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Nameplate RPM
1775 rpm
Duty
Continuous
CC Number
CC003A
Voltage Compatibility
575V AC
Phase
Three
kW
7.5
Standards
CE, UL Recognized
Hz
60 Hz
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Ins. Class
F
Motor Service Factor
1.15
Duty Cycle
Continuous
Motor Mounting Position
Horizontal
Weight
216.1 lb
Usable @ 208V
No
No. of Speeds
1
Inverter Rated
Yes
NEMA Design
N
Usable @ 200V
No
Inverter Rating
10:1 Variable Torque, 2:1 Constant Torque
Description
Metric Motor, Three-Phase, Totally Enclosed Fan Cooled Motor Enclosure Design, 10 HP, 7.5 kW, Nameplate RPM 1775 rpm, Frame 132M, Voltage 575V AC, 60 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 10.2 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Motor Service Factor 1.15, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Cast Iron, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, Nominal Efficiency 91.7 Percent, Continuous Duty, 1701-1800, CE, UL Recognized