  • Mfr # FM3500-83-HT-MP
  • Zoro # G0866925
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Door Leaf Height
83 in
Door Leaf Thickness
0.109 in
Door Leaf Width
2 1/4 in
Finish
Satin Stainless Steel
Holes per Leaf
21
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FM3500-83-HT-MP
Country of Origin
United States
Dimensions
Door Leaf Height
83 in
Door Leaf Thickness
0.109 in
Door Leaf Width
2 1/4 in
Pin Dia.
3/16 in
Required Door Thickness
1 3/4 in
Frame Leaf Height
83 in
Frame Leaf Thickness
0.109 in
Frame Leaf Width
Length
83 in
Overall Knuckle Height
2 in
Details
Finish
Satin Stainless Steel
Holes per Leaf
21
Load Capacity
540.0 lb
Material
Stainless Steel
Mounting
Full Mortise
Orientation
Left Hand
Range of Motion
180 Degrees
Hardware
Included
Hole Spacing
6 in
Pin Type
Hospital Tip
Pin Material
Stainless Steel
Standards
ANSI/BHMA Standard A 156.26 Grade 1, Fire Rated
Holes
With
Item
Continuous Hinge
Ligature Resistant
Yes
Description
Continuous Hinge, Ligature Resistant Yes, Stainless Steel Material, 180 Degrees Range of Motion, Satin Stainless Steel Finish, With Holes, 540.0 lb Load Capacity, Left Hand Orientation, 2 in Overall Knuckle Height, 83 in Door Leaf Height, 83 in Frame Leaf Height, 2 1/4 in Door Leaf Width, 2 1/4 in Frame Leaf Width, 0.109 in Door Leaf Thickness, 0.109 in Frame Leaf Thickness, 1 3/4 in Required Door Thickness, Length 83 in, Included Hardware, 6 in Hole Spacing, 21 Holes per Leaf