  • Mfr # M9900/32D-48
  • Zoro # G4573558
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
99
Exit Device Type
Rim
For Door Thickness
1 3/4 in
Door Width
42 in to 48 in
Fits Stile Width
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M9900/32D-48
Country of Origin
United States
Dimensions
For Door Thickness
1 3/4 in
Door Width
42 in to 48 in
Fits Stile Width
4 1/2 in
Door Height
96 in
Door Thickness - Maximum
Door Width - Maximum
48 in
Door Height - Maximum
96 in
Door Width - Minimum
42 in
Details
Series
99
Exit Device Type
Rim
Door Handing
Non-Handed
Finish
Satin Stainless Steel
Fire Rated
No
Grade
1
Item
Exit Device
ADA Compliant
Yes
Lockdown Type
Hex Key Dogging
Performance
Heavy Duty
Lockset Function
Commercial Buildings, Institutional, Schools, Higher Education
Electrical/Mechanical
Mechanical
Standards
ANSI/UL 305, BHMA
ANSI/BHMA Finish
Satin Stainless Steel
Exit Bar Style
Touchbar
Lockset Type
Mechanical
ANSI Grade
1
Fire Rating
3 hr
Product Type
Exit Device
Performance Grade
Hand Orientation
Non-Handed
Description
Exit Device, Rim, Hex Key Dogging, Heavy Duty Performance, Mechanical, Grade 1, Satin Stainless Steel Finish, Door Width 42 in to 48 in, Series 99, Door Height 96 in, Fits Stile Width 4 1/2 in, For Door Thickness 1 3/4 in, Door Handing Non-Handed, Yes, No, Standards ANSI/UL 305, BHMA, Lockset Function Commercial Buildings, Institutional, Schools, Higher Education