  • Mfr # 1050T-HUB32MM
  • Zoro # G516388743
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Length through Bore
2 3/8 in
Screw Thread Size
#10-24
Number of Locking Screws
2
Set Screw Location
Keyway
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1050T-HUB32MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Length through Bore
2 3/8 in
Screw Thread Size
#10-24
Keyway Width
10 mm
Bore Diameter
32 mm
Coupling Size
1050T
Keyway Depth
3 5/16 mm
Hub Body Length
1.88 in
Details
Bore Type
Round with Keyway
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Number of Locking Screws
2
Set Screw Location
Keyway
Resistance Properties
Chemical Resistant
Bushing Bore Range
1/2 to 1 1/4 in
Maximum Speed
3,600 RPM
Included Screws
(2) Set Screws
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Features
Maximum Torque
3,850 in-lb
System of Measurement
Metric
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #10-24, Outside Diameter 3.6 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 3,850 in-lb