  • Mfr # 1050T-HUB42MM
  • Zoro # G716388710
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
System of Measurement
Metric
Maximum Torque
3,850 in-lb
Length through Bore
2 3/8 in
Hub Body Length
1.88 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1050T-HUB42MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Length through Bore
2 3/8 in
Hub Body Length
1.88 in
Bore Diameter
42 mm
Coupling Size
1050T
Screw Thread Size
#10-24
Keyway Depth
3 5/16 mm
Keyway Width
12 mm
Details
Bore Type
Round with Keyway
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
System of Measurement
Metric
Maximum Torque
3,850 in-lb
Bushing Bore Range
1/2 to 1 1/4 in
Features
Resistance Properties
Chemical Resistant
Maximum Speed
3,600 RPM
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Number of Locking Screws
2
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Included Screws
(2) Set Screws
Set Screw Location
Keyway
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #10-24, Outside Diameter 3.6 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 3,850 in-lb