  • Mfr # 1080T-HUB80MM
  • Zoro # G716388413
Keyway Depth
5 13/32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1080T-HUB80MM
Keyway Depth
5 13/32 mm
Keyway Width
22 mm
Hub Body Length
2.62 in
Bore Diameter
80 mm
Maximum Torque
18,150 in-lb
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 5.6 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 18,150 in-lb