  • Mfr # 1060T-HUB45MM
  • Zoro # G016388731
Outside Diameter
4.1 in
Keyway Width
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1060T-HUB45MM
Outside Diameter
4.1 in
Keyway Width
14 mm
Keyway Depth
3 13/16 mm
Bore Diameter
45 mm
Hub Body Length
2.12 in
Maximum Torque
6,050 in-lb
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 4.1 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 6,050 in-lb