  • Mfr # 1070T-HUB35MM
  • Zoro # G016388625
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Included Screws
(2) Set Screws
Bushing Bore Range
1/2 to 2 in
Number of Locking Screws
2
Hub Body Length
2.12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1070T-HUB35MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Hub Body Length
2.12 in
Screw Thread Size
1/4"-20
Keyway Depth
3 5/16 mm
Keyway Width
10 mm
Coupling Size
1070T
Bore Diameter
35 mm
Length through Bore
3 in
Details
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Bore Type
Round with Keyway
Included Screws
(2) Set Screws
Bushing Bore Range
1/2 to 2 in
Number of Locking Screws
2
System of Measurement
Metric
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Features
Maximum Speed
3,600 RPM
Maximum Torque
8,800 in-lb
Set Screw Location
Keyway
Resistance Properties
Chemical Resistant
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 4.54 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 8,800 in-lb