  • Mfr # 1080T-HUB70MM
  • Zoro # G516388422
Keyway Depth
4 29/32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1080T-HUB70MM
Keyway Depth
4 29/32 mm
Keyway Width
20 mm
Bore Diameter
70 mm
Hub Body Length
2.62 in
Maximum Torque
18,150 in-lb
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 5.6 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 18,150 in-lb