  • Mfr # 1090T-HUB70MM
  • Zoro # G616389039
Bore Diameter
70 mm
Hub Body Length
3.12 in
Maximum Torque
33,000 in-lb
Bushing Bore Range
0.938 to 3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1090T-HUB70MM
Bore Diameter
70 mm
Hub Body Length
3.12 in
Outside Diameter
6.35 in
Keyway Width
20 mm
Keyway Depth
4 29/32 mm
Maximum Torque
33,000 in-lb
Bushing Bore Range
0.938 to 3 in
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 5/16 In.-18, Outside Diameter 6.35 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 33,000 in-lb