  • Mfr # MSF20UA-WCSBKTYPC
  • Zoro # G216174370
/ea
Key Features
Includes
Photocell, Threaded Knuckle
Standards
DLC
Housing Color
Bronze
Light Output
2,400 lm, 2,500 lm, 2,700 lm
Power Source
Hardwired
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MSF20UA-WCSBKTYPC
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Length
6 1/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
8 3/4 in
Knockout Size
1/2 in
Overall Width
2 3/4 in
Details
Includes
Photocell, Threaded Knuckle
Standards
DLC
Housing Color
Bronze
Light Output
2,400 lm, 2,500 lm, 2,700 lm
Power Source
Hardwired
Fixture Lens Material
Tempered Glass
Voltage
120 to 277V AC
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Housing Material
Aluminum
Color Rendering Index
80
Item
Floodlight
IP Rating
IP65
Sensor Type
Photocell Included
Fixture Wattage
20 W
Mount Type
1/2 in NPS Thread/Knuckle
Light Technology
LED
Lumen Selectable
Selectable
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Color Selectable
Selectable
For Location
Outdoor
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
Number of Lightheads
1
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Description
Floodlight, Fixture Wattage 20 W, Voltage 120 to 277V AC, Light Technology LED, Mount Type 1/2 in NPS Thread/Knuckle, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Suggested Lamp Item No. Not Applicable, Fixture Lens Material Tempered Glass, IP Rating IP65, Number of Lightheads 1, Standards DLC