  • Mfr # L12T5DE235-CG
  • Zoro # G7807189
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
12 W
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Glass
Dimmable
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
L12T5DE235-CG
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
2 ft
Bulb Dia.
5/8 in
Overall Length
22 1/4 in
Length
22 1/4 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Details
Item
Linear LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC
Watts
12 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3500K
Dimmable
No
Lumens
1,500 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb UL Type
Type B
Color Rendering Index
80
Wattage Equivalency
32 W LFL
Light Appearance
(3500 to 4000K) Neutral
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Bulb Power Source
Direct Wired
Bulb Primary Application
General Purpose
Light Color
White
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 113 Degrees F
Bulb Finish
Frosted
Standards
cRUus, cUL Listed, DLC, ETL Sanitation Listed, FCC, NSF Rated, RoHS Compliant
Shatter-Resistant
Yes
Incandescent Wattage Equivalency
24 W
Color Selectable
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Description
Linear LED Bulb, Bulb Base Type Miniature Bi-Pin (G5), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T5, Color Rendering Index 80, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 24 W, Lumens 1,500 lm, Nominal Length 2 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 12 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type B, Voltage 120 to 277V AC, Standards cRUus, cUL Listed, DLC, ETL Sanitation Listed, FCC, NSF Rated, RoHS Compliant, Overall Length 22 1/4 in, Bulb Finish Frosted