  • Mfr # L16T5DE335-CG
  • Zoro # G703532324
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
16 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
L16T5DE335-CG
Country of Origin
China
Dimensions
Length
36 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Nominal Length
3 ft
Overall Length
36 in
Bulb Dia.
5/8 in
Details
Item
Linear LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC
Watts
16 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3500K
Dimmable
No
Lumens
2,000 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
For Enclosed Fixtures
Yes
Rough Service
No
Light Color
White
Bulb Designation
LED/T5/16W/3500K
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)(R) Listed
Wattage Equivalency
39 W LFL
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Energy Star Compliant
Bulb Finish
Frosted
Bulb Primary Application
Retrofit
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 113 Degrees F
Light Appearance
(3500 to 4000K) Neutral
Bulb Power Source
Requires Separate Driver
Standards
cULus Classified, ETL Sanitation, FCC, RoHS Compliant
Color Rendering Index
80
Shatter-Resistant
Yes
Bulb UL Type
Type B
Lamp Wiring
Double-End
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Lighting Certification
Unrated
Series
LED T5
Incandescent Wattage Equivalency
39 W
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Color Selectable
Description
Linear LED Bulb, Bulb Base Type Miniature Bi-Pin (G5), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T5, Color Rendering Index 80, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 39 W, Lumens 2,000 lm, Nominal Length 3 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 16 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type B, Voltage 120 to 277V AC, Standards cULus Classified, ETL Sanitation, FCC, RoHS Compliant, Series LED T5, Rough Service No, Overall Length 36 in, Bulb Finish Frosted