  • Mfr # L16T5DE350-CG
  • Zoro # G806878831
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
16 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
L16T5DE350-CG
Country of Origin
China
Dimensions
Length
34 in
Overall Length
34 in
Nominal Length
3 ft
Details
Item
Linear LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC
Watts
16 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
5000K
Dimmable
No
Lumens
2,000 lm
Light Technology
LED
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR(R) Certified
Color Rendering Index
80
Standards
DLC, TAA Compliance, UL Listed
Shatter-Resistant
Yes
Light Color
White
Wattage Equivalency
39 W LFL
Light Appearance
(5000K & Above) Daylight
Bulb UL Type
Type B
Incandescent Wattage Equivalency
39 W
Description
Linear LED Bulb, Bulb Base Type Miniature Bi-Pin (G5), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T5, Color Rendering Index 80, Color Temperature 5000K, Incandescent Wattage Equivalency 39 W, Lumens 2,000 lm, Nominal Length 3 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 16 W, Light Technology LED, Bulb UL Type Type B, Voltage 120 to 277V AC, Standards DLC, TAA Compliance, UL Listed, Overall Length 34 in, Dimming Type Not Applicable, Dimming Method Not Applicable