Mfr # CPL40UCSBCR
Zoro # G909769005
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Light Technology
LED
LED Replacement For
175W MH
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC) Premium
Voltage
120 to 277V AC
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
CPL40UCSBCR
Country of Origin
Cambodia
Dimensions
Width
11 1/16 in
Height
2 11/16 in
Depth
Overall Height
Overall Width
Overall Depth
Description
Canopy Light, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Lumens 4,800 lm, Fixture Wattage 40 W, Voltage 120 to 277V AC, Light Distribution Shape Type V short, LED Replacement For 175W MH, Light Technology LED, Fixture Shape Rectangular, Height 2 11/16 in, Width 11 1/16 in, Depth 9 13/16 in, Rated Life 180,000 hr, Fixture Housing Material Die-Cast Aluminum, Fixture Lens Material Polycarbonate, Lamp Watts 40 W, Lumens per Watt 120 lm/W, Max. Operating Temp. 104 Degrees F