  • Zoro # G3191204
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
12/24V DC
Standards
IESNA LM-79
Width - Vehicle Lighting
3 in
Mounting - Vehicle Lighting
Bracket
Housing Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MWL-16-A
Zoro #
G3191204
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width - Vehicle Lighting
3 in
Height - Vehicle Lighting
4 7/16 in
Length - Vehicle Lighting
4 5/8 in
Overall Height
4 1/8 in
Overall Depth
3 in
Overall Width
4 5/8 in
Details
Item
Vehicle Work Light
Voltage
12/24V DC
Standards
IESNA LM-79
Mounting - Vehicle Lighting
Bracket
Housing Color
Black
Lighting Technology
LED
Lens Material
Polycarbonate
Application
Exterior
Base Material
Aluminum
Wiring Connection - Vehicle Lighting
Hardwired
IP Rating
IP67
Lens Color
Clear
Features
Dual Voltage, Powder Coating Housing, Stainless Steel Bracket and Bolt
Light Output
2,900 lm
Lens Design
Square
Current Drawn
2.5 A
Lighting Technology - Vehicle Lighting
LED
Lumens - Vehicle Lighting
2,900 lm
Lens Shape - Vehicle Lighting
Square
Housing Material
Aluminum
Use Location
Exterior
Current
1.2 A @ 24V, 2.5 A @ 12V
Installation Type
Permanent
Electrical Connection
Blunt Cut Wires
Beam Type
Flood
Compatible Vehicle Type
Universal
Manufacturer Warranty
5 yr
Head Shape
Vehicle Class
Maximum Brightness
Mount Style
Surface
Includes Electrical Connection
Electrical Connection Included
Number of Bulbs
10
Mount Type
Operating Voltage
Description
Vehicle Work Light, IP Rating IP67, Beam Type Flood, Overall Depth 3 in, Installation Type Permanent, Mount Type Bracket, Operating Voltage 12/24V DC, Lighting Technology LED, Overall Diameter Not Applicable, Overall Height 4 1/8 in, Head Shape Square, Overall Width 4 5/8 in, Electrical Connection Blunt Cut Wires, Vehicle Class 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, Standards IESNA LM-79, Includes Electrical Connection Electrical Connection Included, Compatible Vehicle Type Universal, Series Not Applicable