  • Mfr # LRIG-00-11-12R
  • Zoro # G612472933
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
2,500V DC
Voltage Class
Class 00
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LRIG-00-11-12R
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Glove Size
2XL
Glove Length
11 in
Size
2XL
Size - Numeric
12
Details
Item
Electrical-Insulating Gloves
Color
Red
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
2,500V DC
Voltage Class
Class 00
Includes
Pair of Electrical Insulating Gloves
Electrical Insulating Type
Type I
Electrical Insulating Glove Color
Red
Brand and Series
Mechanix Wear
Max. Use Voltage
500V AC / 2500V DC