  • Mfr # 12T10/720DL
  • Zoro # G311069878
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
72
Width - Timing Belts
12 mm
V-Belt Section
T10
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
For Use With
General Industry
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
12T10/720DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
12 mm
Outside Length
720 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
72
V-Belt Section
T10
Banded Belt
For Use With
General Industry
Temp. Range
-25 C to 80 C
Material
Thermoset Polyurethane
Pitch
10 mm