  • Mfr # 15T10/1100DL
  • Zoro # G811071425
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
110
Width - Timing Belts
15 mm
Temp. Range
-25 C to 80 C
Core Cord
Zinked Steel
Material
Thermoset Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
15T10/1100DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
15 mm
Outside Length
1100 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
110
Temp. Range
-25 C to 80 C
Core Cord
Zinked Steel
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Pitch
10 mm