  • Mfr # 16T10/1610DL
  • Zoro # G911077747
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
161
Width - Timing Belts
16 mm
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
V-Belt Section
T10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
16T10/1610DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
16 mm
Outside Length
1610 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
161
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
V-Belt Section
T10
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm