  • Mfr # 35T10/1350DL
  • Zoro # G211082045
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
135
Width - Timing Belts
35 mm
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
35T10/1350DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
35 mm
Outside Length
1350 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
135
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
Temp. Range
-25 C to 80 C
V-Belt Section
T10
Core Cord
Zinked Steel
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Pitch
10 mm