  • Mfr # 50T10/1420DL
  • Zoro # G411082524
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
142
Width - Timing Belts
50 mm
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Standards
ISO 17396
V-Belt Section
T10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
50T10/1420DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
50 mm
Outside Length
1420 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
142
Banded Belt
Standards
ISO 17396
V-Belt Section
T10
Material
Thermoset Polyurethane
Pitch
10 mm