  • Mfr # D2240-RPP8-25
  • Zoro # G411094411
Key Features
V-Belt Type
Synchronous Belt;Dual Sided
V-Belt Section
8RPP
Outside Length
2240 mm
Top Width
25 mm
Material
Chloroprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D2240-RPP8-25
Country of Origin
Spain
Dimensions
Outside Length
2240 mm
Top Width
25 mm
Pitch Length
8 mm
Thickness
5.4 mm