  • Mfr # 35T10/630DL
  • Zoro # G011082511
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
63
Width - Timing Belts
35 mm
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Outside Length
630 mm
Temp. Range
-25 C to 80 C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
35T10/630DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
35 mm
Outside Length
630 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
63
Banded Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
Standards
ISO 17396
Material
Thermoset Polyurethane
V-Belt Section
T10
Pitch
10 mm