  • Mfr # 100AT10/1000
  • Zoro # G411079234
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
100
Width - Timing Belts
100 mm
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
100AT10/1000
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
100 mm
Outside Length
1000 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
100
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
V-Belt Section
AT10
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm